دیگ بخار افقی فایرتیوب

تاریخ انتشار : 2023/07/02


دیگ بخار افقی فایرتیوب

مزایا و ویژگی ها:

 • راندمان بالا
 • انجام احتراق کاملتر و کاهش مصرف انرژی
 • مدت زمان لازم برای تولید بخار: ۱۵ دقیقه
 • دارای سیستم‌های ایمنی و هشدار دهنده
 • قابلیت کار با سوخت‌های گاز طبیعی و گازوئیل
 • دارای پره‌های فولادی برای کاهش دمای دود

معرفی محصول:

این بویلرها در ظرفیت‌های ۵۰ تا ۳۰۰۰۰ کیلوگرم بر ساعت (kg/hr) و با فشارهای کاری ۲۵-۳ بار (bar) ساخته می‌شوند. طراحی بویلرها از نوع فایرتیوب، فولادی، افقی، سه پاس و وت‌بک بوده که قابلیت کار با سوخت‌های مختلف مانند گاز، گازوئیل، مازوت و سوخت‌های جامد را دارا می‌باشند. فاکتورهایی مانند مصرف بهینه و راندمان بالا، سهولت تعمیر و نگهداری، کم حجم بودن و استحکام بالا از ویژگی‌های ممتاز این محصول می‌باشند.

کوره اصلی در این طرح خارج از مرکز بوده و در پایین محور عمودی بویلر قرار دارد. کوره فرعی در انتهای دیگ تعبیه شده و بخش عقب آن را کاملاً مرطوب می‌نماید. همچنین در ایجاد توربولاسیون نقش مؤثری داشته و نیاز به مواد نسوز و آجر چینی در انتهای دیگ را برطرف می‌سازد. از تعمیرات طولانی و گرانقیمت جلوگیری به عمل آورده و کارایی و عمر مفید سیستم را افزایش می‌دهد. کوره بویلرهای بخار در دو نوع کروگیت و کوره لوپ قابل عرضه می‌باشد که بنا به شرایط و فشار کاری مورد نظر دستگاه، می‌توان یکی از آن‌ها را انتخاب نمود.

بویلرهای بخار ساخت دابوصنعت مطابق با استاندارد EN 12953 طراحی می‌شوند و دارای تائیدیه طرح از اروپا می‌باشند. فولادهای مصرفی در ساخت مناطق تحت فشار از نوع DIN17155-17MN4 و A516G70، لوله‌های انتقال‌حرارت از نوع بدون درز آتشخوار DIN17175-ST35.8 و در ساخت مناطق غیر تحت فشار از نوع EN10025-S235JR می‌باشند.

جوشکاری قسمت‌های تحت فشار به روش SAW (زیرپودری) و به صورت اتوماتیک انجام می‌شود که بالاترین کیفیت جوش و یکپارچگی را فراهم می‌کند. نحوه اتصال تیوب‌های انتقال‌حرارت به شبکه، به صورت والس و جوش و همچنین تیوب‌های مقاوم به صورت جوش قوس الکتریکی مطابق با WPS می‌باشد. الکترودهای مصرفی برای جوش‌های نفوذی و تکمیلی از نوع E 7010 و ۷۰۱۸ E می‌باشد که مطابق با WPS و PQR مورد مصرف قرار می‌گیرد. کلیه خطوط جوش مطابق با استانداردهای ملی و بین‌المللی توسط نمایندگان اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران به صورت بازرس مقیم آزمایش می‌شوند که این آزمایشات شامل رادیوگرافی، التراسونیک، مواد نافذ و هیدرواستاتیک می‌باشد. پس از تائید، پلاک بازرسی کیفیت همراه با شناسنامه فنی کلیه قطعات دیگ صادر می‌شود. کلیه جوشکاران مطابق استاندارد EN287 مورد آزمون صلاحیت جوشکاری قرار گرفته‌اند و دارای گواهینامه صلاحیت جوشکاری از معتبرترین مراکز بازرسی و آزمون و تحت نظارت کامل واحد کنترل کیفیت کارخانه می‌باشند.

هر دستگاه مجهز به پانل فرمان تمام اتوماتیک از قطعات مرغوب ساخته کشورهای صنعتی اروپا بوده و به هشدار دهنده‌های ایمنی تجهیز می‌شود.

نقشه بویلر بخار افقی فایرتیوب

عایق‌کاری بدنه بویلرها با فایبر‌سرامیک نسوز صورت می‌گیرد که قابلیت تحمل دما تا ۱۲۶۰ درجه سانتیگراد را داشته و مقاومت آن در برابر نفوذ رطوبت نیز بسیار بیشتر از عایق‌های دیگر می‌باشد. عایق‌کاری به صورت لایه‌ای به ضخامت ۷۵mm از فایبر‌سرامیک نسوز با دانسیته ۱۲۵kg/m3 و ضریب انتقال حرارتی ۰٫۰۹۵w/mk – ۰٫۱۵۸۵w/mk انجام می‌شود. درب‌های جلو و عقب و اکسس تیوب انتهای دیگ از فایبرسرامیک با دانسیته ۱۴۴kg/m3 و با تحمل دمای ۱۴۰۰ درجه سانتیگراد و با روش‌های اسپیرال و کتابی عایق‌کاری می‌گردد. این روش عایق‌کاری علاوه بر آن که مقاومت بسیار بالایی در مقابل شوک‌های حرارتی دارد، باعث سبکتر شدن قابل ملاحظه درب‌ها نیز می‌شود. یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از الیاف سرامیکی در عایق‌کاری، یکپارچه شدن مواد عایق جدید با عایق‌کاری اولیه در تعمیرات مورد نیاز احتمالی می‌باشد. کلیه الزامات استانداردهای NFPA 85 & 86 در عایق‌کاری تمامی بویلرهای بخار لحاظ می‌شوند، به طوریکه کمترین اتلاف انرژی از جداره‌های بویلر را ایجاد می‌نماید.

مزایا و مشخصات فنی:

 • در بویلرهای دابوصنعت منهول و هندهول‌های متعدد، دسترسی به سطح تیوب‌ها و کوره را میسر می‌سازد که این امر سرویس، رسوب‌زدایی و تعمیر برای مصرف کننده آسان می‌شود. برای سهولت در انجام سرویس‌ها، بازرسی‌ها و تعمیرات احتمالی، طراحی کوره و لوله‌های انتقال حرارت به گونه‌ای صورت گرفته که محفظه دود و کوره کاملاً مستقل از یکدیگر باشند.
 • به علت وت‌بک بودن، حداکثر فضای مورد نیاز در قسمت اتاقک دود عقب دیگ، ۱۰۰۰mm می‌باشد.
 • طراحی دیگ با فشار ۱٫۱ برابر فشار کاری انجام می‌شود. دیگ با فشار ۱٫۵ برابر فشار طراحی و با آب حداقل ۷ درجه سانتیگراد مورد تست هیدرواستاتیک قرار می‌گیرد.
 • برق مورد نیاز برای راه‌اندازی بویلر به صورت سه فاز (۳۸۰V-50hz) می‌باشد.
 • طراحی این بویلرها به گونه‌ای انجام شده که کمترین افت فشار ممکن در محفظه احتراق آن‌ها اتفاق می‌افتد و به همین خاطر از هر نوع مشعل استانداردی می‌توان برای راه‌اندازی آن‌ها استفاده نمود.
 • اکونومایزرها، رکوپراتورها و توربولاتورها از جمله سیستم‌های کاهنده مصرف انرژی می‌باشند که برخی یا همگی آن‌ها با توجه به ظرفیت و فشار کاری دستگاه و بر اساس صرفه‌جویی اقتصادی حاصل بر روی بویلر بخار نصب می‌گردند.

بویلر بخار عمودی از سری تولیدات شرکت دابوصنعت است که ضمن داشتن راندمان بالا مجهز به تجهیزاتی نظیر مشعل گازسوز، کنترل‌کننده‌های سطح آب، کنترل‌کننده‌های فشار، پمپ تغذیه آب، نشان‌دهنده سطح آب و . . . می‌باشد.

مزایا و مشخصات فنی بویلر بخار دابو صنعت:

 • این محصول دارای راندمان حرارتی قابل توجه ۹۰% می‌باشد.
 • بویلر بخار عمودی مجهز به سیستم پیش‌گرم هوای ورودی احتراق است. با استفاده از این سیستم، فرآیند احتراق سوخت در مشعل با هوای داغ انجام می‌شود که سبب انجام احتراق کاملتر، کاهش مصرف انرژی و در نتیجه افزایش راندمان حرارتی می‌گردد.
 • مدت زمان لازم برای تولید بخار در حدود ۱۵ دقیقه می‌باشد.
 • کلیه تجهیزات ایمنی و سیستم‌های هشدار دهنده لازم بر روی این محصول نصب می‌شوند.
 • بویلر بخار عمودی قابلیت کار با سوخت‌های گاز طبیعی و گازوئیل را دارا می‌باشد.
 • در این محصول، جهت کاهش دمای دود از پره‌های فولادی استفاده شده که ضمن افزایش انتقال حرارت باعث طولانی شدن مسیر جریان محصولات احتراق و کاهش دمای دود گشته است. بر همین اساس دودکش در پایین‌ترین نقطه دستگاه تعبیه شده است.

برخی از مشتریان