مبدل حرارتی

تاریخ انتشار : 2023/07/02

مبدل حرارتی

مبدل حرارتی

مزایا و ویژگی ها:

 • محاسبه و برآورد راندمان واقعی مبدل های حرارتی قبل از ساخت به صورت مهندسی شده و تمام اتوماتیک
 • استفاده از ورق ها و تیوب های آلیاژی مورد نیاز با برندهای معتبر داخلی و خارجی
 • استفاده از ورق­های یک تکه (بدون درز جوش) در مناطق حساس و مورد نیاز
 • ایجاد حداقل جوش طولی در بدنه
 • استفاده از لوله های آتش خوار بدون درز
 • استفاده از دستگاه های CNC با بهره گیری از ابزار دقیق پیشرفته و با تکنولوژی روز دنیا

معرفی محصول:

فرایند تبادل گرما بین دو سیال با دماهای متفاوت که توسط دیواره جامدی از هم جدا شده‌اند در بسیاری از کاربردهای مهندسی و صنعتی روی می‌دهد. وسیله‌ای را که برای این تبادل گرما به کار می‌رود مبدل حرارتی می‌نامند.

مبدل‌های حرارتی از تجهیزات بسیار مهم مورد استفاده در تأسیسات نفت، گاز، پتروشیمی، گرمایش ساختمان‌ها، تهویه مطبوع، تولید قدرت، بازیابی گرمای هدر رفته و فرآوری شیمیایی به شمار می‌روند.

مزایا و مشخصات فنی مبدل حرارتی دابو صنعت:

 • مبدل‌های حرارتی ساخت دابوصنعت عمدتاً از نوع پوسته و لوله (شل اند تیوب shell and tube) می‌باشند.
 • در طراحی مکانیکی مبدل‌های حرارتی از نرم‌افزارهای پیشرفتهFINGLOW وPV-ELIT و MICROPROTOL استفاده می‌شود. آنالیز حرارتی و مکانیکی نیز به کمک نرم‌افزارهای HTFS و B-JACK  صورت می‌گیرد. اهداف اصلی در طراحی این مبدل‌ها در نظر گرفتن انبساط گرمایی پوسته و لوله‌ها، تمیز کردن آسان مجموعه و به کارگیری کم هزینه‌ترین روش ساخت و تولید آن‌ها است.
 • مبدل‌های حرارتی عمدتاً همراه با سیالهای عامل آب داغ، آب گرم، بخار و همچنین مایعات خنک کننده و گرم کننده سبک و سنگین و ‌با غلظت‌های متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرند. جنس لوله‌ها و پوسته با توجه به نوع سیال عامل و سیال داغ شونده یا خنک شونده از میان موارد زیر قابل انتخاب است: مس، فولاد، ضد زنگ، مونل و اینکوئل و ورق های  ST37 فولاد مبارکه.
 • به کارگیری تجهیزات بسیار پیشرفته کنترل کیفی، انجام انواع آزمایشات مخرب و غیرمخرب نظیر رادیوگرافی، التراسونیک، مایع نافذ.
 • استفاده از ورق ها و تیوب های آلیاژی مورد نیاز با برندهای معتبر داخلی و خارجی نظیر Dillinger آلمان و Posco کره جنوبی، Benteler آلمان و Tubos اسپانیا
 • استفاده از دستگاه های CNC با بهره گیری از ابزار دقیق پیشرفته و با تکنولوژی روز دنیا نظیر: دستگاه برش و سوراخکاری پلاسما CNC از HYPERTHEM آمریکا به تعداد چندین دستگاه بصورت ۵ محوره (۵-axis)، ماکزیمم ضخامت برشکاری پلاسمای CNC برای Carbon Steel معادل ۶۰ میلی متر و فولاد زنگ نزن معادل ۵۰ میلی متر، ماکزیمم برشکاری اکسیژن معادل ۲۰۰mm، ابعاد کار ۱۵,۰۰۰mm*4,300mm

کاربرد مبدل حرارتی یا Heat exchanger

همان طور که گفتیم، مبدل حرارتی دستگاهی است که در اثر اختلاف دمای ایجاد شده بین دو سیال حرارت را از یک سیال (گاز یا مایع) به سیال دیگر منتقل می کندو موجب بهبود کارایی مصرف انرژی سیستم می شود.

به عنوان مثال، گرمای هدر رفته در اگزوز یک توربین گازی را می توان از طریق یک مبدل حرارتی برای جوشاندن آب استفاده کرد تا توربین بخار را برای تولید برق بیشتر به حرکت درآورد. (این اساس فناوری توربین گازی سیکل ترکیبی است)

کاربردهای اصلی مبدل های حرارتی عبارتند از:

 • گرم کردن سیال خنک‌تر با استفاده از گرمای یک سیال داغتر
 • خنک کردن سیال داغ با انتقال حرارت آن به سیال خنک تر
 • جوشاندن یک مایع با استفاده از گرمای یک مایع داغتر
 • جوشاندن مایع در حین متراکم کردن سیال گازی داغتر
 • متراکم کردن یک سیال گازی با استفاده از یک سیال خنک کننده

راندمان مبدل حرارتی

سیالات درون مبدل های حرارتی معمولا به سرعت جریان می یابند تا انتقال گرما را تسهیل کنند. این جریان سریع، باعث کاهش فشار در سیالات می شود. راندمان مبدل های حرارتی نشان می دهد که این تجهیز، چگونه گرما را نسبت به افت فشاری که متحمل می شود، انتقال می دهد. فناوری های جدید مبدل حرارتی، افت فشار را به حداقل و در عین حال انتقال حرارت را به حداکثر می‌رساند. تحمل فشار بالای سیال، مقاومت در برابر رسوب و خوردگی و امکان تمیز کردن و تعمیرات از دیگر نکات مهم در طراحی مبدل حرارتی است که همه این موارد درمبدل های شرکت مخزن فولاد رافع مورد توجه قرار گرفته است. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر از بخش تماس با ما، می توانید پرسش های خود را مطرح سازید.

طرز کار مبدل حرارتی پوسته و لوله

در مبدل حرارتی پوسته و لوله، یک سیال از درون گروهی از لوله ها عبور می کند و سیال دیگر با دمای متفاوت درون پوسته ای که در اطراف لوله ها قرار دارند، جریان می یابد. در اثر اختلاف دمای بین دو سیال و از طریق دیواره لوله ها، گرما از سیال گرم به سیال سرد منتقل می شود. بدین ترتیب بدون تماس مستقیم، بین دو سیال عمل انتقال گرما صورت می گیرد. از این نوع مبدل در صنایع مختلف و برای سیالات گوناگون به طور گسترده استفاده می شود.

مبدل حرارتی

برخی از مشتریان